Proč erdelteriér?

"Jé, hele Dášeňka!", věta, kterou jak sami potvrzují, občas slýchají majitelé zejména menších erdelek, od kolemjdoucích.
Erdelteriér má ovšem od Čapkovy Dášeňky skutečně daleko a hlavně vysoko. Kohoutková výška 54 - 64 cm ho řadí mezi největší plemeno skupiny FCI č. 3 - teriéři.
A ne jenom výška se zasloužila o přízvisko - Král teriérů.

Vysokonohý Angličan s perfektní figurou a jiskrou v oku, v dokonale padnoucím obleku, nesmírně elegantní a největší mezi teriéry. Všestranný, aktivní, pod vedením velmi pracovitý a svému člověku i celé rodině oddaný, veselý přítel, kamarád a hlavně člen rodiny, vždy přichystaný, dobře naložený, čekající na akci.

Energie
Rychlost
Dovednost
Elegance
Láska

Linda a já Kolébku erdelteriéra nalezneme v hrabství Yorkshire. Tam v údolí říčky Aire, zvaném Aire - Dale, chovali horníci, farmáři a dělníci z továren průmyslových měst "Working Terriers" - pracovní teriéry, známé pod názvy "Broken-haired Terrier" - teriér s nepravidelnou nebo hrubou lámavou srstí, "Rough-haired Terrier" drsnosrstý teriér, "Waterside Terrier" - doslovně pobřežní teriér nebo "Bingley Terrier" - podle stejnojmenného města na řece Aire. Dnešní pojmenování Airedale Terrier (erdelteriér) se později ukázalo jako vhodnější pro skutečnou oblast vzniku plemene. O smečce prarodičů erdela existují mnohé dohady. Jeden znalec dokonce tvrdí, že je obestřena tajemstvím "pravé směsky z velkého kouřícího kotle čarodějnice". My se ale přidržíme nejpravděpodobnější varianty, která uvádí staroanglického teriéra, vydraře /otterhound/, velšského harriera, buldoka, bultelriéra, kolii /skotský ovčák/ a gordon setra. Výsledkem byl "All-round Hound", tedy všestranný pes, který zřejmě, jak uvádí poněkud pozdější české prameny "nevypadá právě vábně, za to však jeho vnitřní cena je o to větší".

"Pes, od kterého můžete očekávat neočekávané."

Na současného upraveného erdelteriéra je už pohled zcela jiný. Jaký je tedy dnes? Docela těžká otázka. Ani ne tak na vysvětlení, jako spíše rozsahem. Erdelů není v ČR mnoho (ve srovnání s ostatními plemeny, která se u nás objevila mnohem později), o tom svědčí množství zápisů štěňat za rok. AT (airedale terrier) není zrovna nejmódnějším plemenem, ale má své místo v rodinách s dětmi i bez, u starších, ovšem ještě aktivních lidí, u sportovně založených apod. Právě pro jeho široké spektrum využití si můžete sami zvolit, co byste s Vaším AT chtěli provozovat. Samozřejmě záleží na tom, co si zrovna ten Váš přinese ve vínku od svých rodičů či prarodičů. Můžete si tak vychovat stopaře, obranáře, záchranáře - sutinového i lavinového, přeborníka v agility (překonávání různých druhů překážek na rychlost a přesnost, cvičit obedience (ovladatelnost) či loveckého všestranného pomocníka (přestože jako lovecký pes se dnes využívá velmi omezeně, ti, kteří ho lovecky vedou, nedají na něj dopustit).

"Neexistuje nic, co není schopen se naučit, za předpokladu, že má jeho cvičitel alespoň špetku talentu."

Ring Aby byl erdelteriér skutečně psem, za kterým se kolemjdoucí se zájmem a potěšením otočí, není samo sebou. Velká část toho, jak pes vypadá a jak se chová je sice dána geneticky, tedy "přírodou", ale otevřeně: obrovskou roli v konečném výsledku hraje majitel a jeho rodina.
Co všem dělá erdela erdelem je jeho povaha. Ta se od počátku vzniku plemene vyvíjela, upevňovala a přizpůsobovala potřebám člověka. Tvrdý a otužilý pes hlídal obydlí, chránil drobné domácí zvířectvo, hubil hlodavce, pracoval jako ovčácký a honácký pes, ale jeho nejvyzdvihovanější funkcí byl lov. Nebál se ničeho, lovil krysy, divoké kachny a koroptve a předevší, jako "vodní teriér" vydry. Pro norování byl příliš velký, zato se však jedinečně uplatnil při práci v poli, při lovu zajíců a králíků, stejně jako vodní pernaté zvěře husí a kachen. Dávil kuny, tchoře i rychlé ondatry. Zdolal také lišku nebo jezevce a v určitém období se používal při štvanicích jako honič k hlasitému honu ve smečce. Výborně se osvědčil i při lovu vlků, divočáků, jelenů a medvědů, a v Indii dokonce tygrů. Bez problémů se přizpůsoboval velmi rozličným a náročným životním podmínkám. Jeho hrubá srst vzdorovala úspěšně vodě i nepřízni počasí. Erdel neznal žádné překážky, byl rychlý, neúmavný, vytrvalý, vynikal svou odvahou a výtečným čichem. Kromě loveckého využití se dal díky své inteligenci vycvičit i jinak. Stopoval pytláky a pašeráky, patřil k prvním psům využívaným v britské armádě v 1. světové válce, osvědčil se jako zdravotnický pes a vojenská spojka pro předávání vzkazů mezi bojujícími liniemi. Erdelteriéři se uplatnili i v policejní službě - jako stopaři a obranáři.
Dnešní erdelteriér je již trochu jiný. Někdo řekne bohužel, jiný bohudík! Moderní doba totiž přináší i odlišné požadavky na psí povahu. A tak je z drsného teriéra studeného anglického venkova rodinný společník pro vesnici i město. Erdel 21. století je velice přátelský, otevřený, milý, bystrý a věrný, stále dobře naladěný. Ovšem svou lidskou smečku chrání nekompromisně i za cenu svého života.

"Musíte být chytří, trpěliví a rozhodní tak, jako je přítel, kterého jste si pořidili."

Na hlídce Počítejte s tím, že AT je energie sama, a i když si ho pořizujete v uvozovkách jen jako přítele a společníka, potřebuje v každém případě nějak vybít energii. Zaměstnání, učení se a tím pádem intenzívní kontakt s pánem je ideální stav pro činorodého erdela. Pořádné procházky, výlety či hry rovněž postačí, ovšem za předpokladu základní výchovy - přivolání a klidná chůze u nohy.
Dost často čteme u různých portrétů plemen, jak jsou ideální k dětem. Určitě vždy záleží na výchově a prostředí, ve kterém pes žije. Není ale znám případ, kdy by se AT jakkoli agresivně choval ke členům rodiny, či k okolí. Ale protože je AT velký a silný pes, má někdy snahu být v rodině dominantní. Nutná socializace od útlého věku a citlivá, ale důsledná výchova podle stálých neměnných pravidel je základ, aby z malého, rozpustilého štěňátka vyrostl vyrovnaný, poslušný a příjemný společník. Erdelteriér je velký, do vysokého věku stále aktivní a temperamentní pes. Asi není to pravé ořechové poslat venčit cca 60 cm vysokého psa dítětem, které ještě nemá dostatečnou sílu či autoritu psa zvládnout.
Co se týče soužití s jinými zvířaty, zvykne si dobře na kočičku, morče, koně či další pejsky v rodině, pakliže s nimi žije. Ale cizí číču je schopen zadávit nebo přinejmenším pořádně prohnat. Je přeci teriér!

Pán vykřikl
"jé, vy máte erdelteriéra", nervózně se zasmál a ustoupil o dva kroky dozadu.

To je dneska nuda... Ideální pro AT je soužití s pánem, ať už v domku se zahradou, či v bytě, ovšem za předpokladu umožnění proběhnutí se a vybití energie. Vzhledem ke struktuře srsti může být chován i v kotci, ale pro činorodého erdela to není šťastné řešení. Je to velmi kontaktní pes, který společnost přímo vyhledává a život v kotci je pro něj vězením. Erdel si přivykne a přizpůsobí se téměř všemu, ale jen se "svými" lidmi bude šťastný. A vůbec, kdo by se chtěl dobrovolně ošidit o bystré i vroucí pohledy překrásných hnědých mandlových očí, o přátelské vybídnutí ke hře s míčkem, či k procházce, o pohodové soužití s přítelem a o bezbřehé kamarádství.

"Někdo mi jednou řekl, že jestli chci chovat erdela, musím mít smysl pro humor. Myslela jsem si, že ho mám…"

V dnešní době módní obliby určitých plemen u nás erdelteriér nestojí na prvních místech žebříčku, ale taky ho rozhodně nepotkáte na každém rohu. Není vzácný, ale upoutá každého. A když už ho někde potkáte, upraveného a vychovaného, na druhém konci vodítka bude jistě kráčet jeho pyšný majitel.

Sixi Hawk
Dana Švábová
Radenická 102
Všejany – Vanovice
29443 Czech Republic

Sixi Hawk 2006 || designed by JonDebil => best worker of xscz.net